Přemýšlíte o rekonstrukci panelákové kuchyně? Původní kuchyně v panelácích jsou poměrně nešťastně uspořádané a ergonomicky nevyhovující. Mnoho lidí nad nimi již zlomilo hůl a vzdalo myšlenku jejich renovace. V dnešní době je ale možné mít v paneláku úplně jinou kuchyň! I malé změny mají velký přínos. Pokud ale sníte o kompletní změně kuchyně, je to také možné. Kuchyňská studia umí poradit, jak provést takové stavební úpravy, že vaše nová kuchyň nebude mít s tou původní nic společného. V našem kuchyňském studiu často řešíme poměrně rozsáhlé stavební úpravy, jako jsou přípravy rozvodů a odtah digestoře, které je potřeba provést, aby nová kuchyň byla jiné dimenze a dokonalá. Nemusíte se tak již omezovat na to, že dřez nebo varná deska musí při rekonstrukci zůstat na stejném místě.

Důležité je uvědomit si, že v paneláku pracujete s velmi omezeným prostorem. Musíte nad ním proto vyzrát pomocí chytrých spotřebičů, optických iluzí i využitím prostoru do výšky. Jelikož jsou každý byt i přání zákazníků různé, nejlepším řešením jsou v tomto případě kuchyně na míru. Volte čistý design, jednoduché tvary a zaměřte se na multifunkčnost.

Využijte doslova každý centimetr

V malém prostoru bytu platí pravidlo, že málo je více. Nesnažte se srovnávat panelákovou kuchyň s tou v rodinném domě. Nechte si raději poradit od odborníka, jak by jednotlivé kuchyňské části v rámci bytu uspořádal. S realizacemi panelákových kuchyní má takový profesionál bohaté zkušenosti, zná nejnovější trendy, o kterých jste třeba ještě neslyšeli, a přitom vám ušetří spoustu místa (a ve výsledku i peněz).

Uspořádání

Nejprve si promyslete, jak byste kuchyň chtěli uspořádat a co všechno by v ní mělo být. Zpravidla by i v sebemenší kuchyni neměly chybět dřez, trouba, varná deska s odsáváním, pracovní plocha a aspoň nějaké úložné prostory. Každý prostor je originální a ani jedna paneláková kuchyň není stejná. To, co má vaše sousedka, zase nemusí být možné aplikovat u vás. Nicméně chytrými řešeními docílíte dostatek úložných prostor a značně se vám zvětší velikost pracovní plochy.

V kuchyních umístěných v chodbě nebo v garsonce volte lineární typ kuchyně spíše než kuchyně s ostrůvkem.  V malé místnosti zase využijte rohy, ze kterých můžete udělat poměrně velké ukládací prostory. Promyslete také, co byste mohli umístit do jiné místnosti – pomůže třeba, když umístíte ledničku do chodby a jídelní stůl do obývacího pokoje? Získáte najednou více prostoru, a nebudete se tak při vaření cítit stísněně. Moderní obývací pokoje se navíc, často jako největší pokoje bytu, vyznačují tím, že je jejich součástí velký jídelní stůl, kde se sejde celá rodina i návštěvy. Pokud přece jen chcete v panelákové kuchyni stůl, zvolte barový stolek u zdi, který se dá sklápět. Když k němu pořídíte vysoké barové židličky, bude to vypadat stylově, ve dvou se u něj pohodlně najíte, a když budete potřebovat více místa, stolek jednoduše sklopíte.

Úložné prostory na míru

V omezeném prostoru je nejdůležitější chytře naplánovat, jak co nejlépe využít každý centimetr. Slyšeli jste třeba o plnovýsuvných úzkých zásuvkách (kam vyskládáte oleje, mouky i koření), vyklápěcích dvířkách závěsných skříněk (místo klasických dvířek otvírajících se do strany) nebo kolotoči s drátěnými koši v rohové skříňce (kam se vejdou všechny hrnce a pomocí otáčení na všechny dosáhnete)?

Jak jsme již zmínili, využijte i prostor do výšky. Zavěste nad kuchyňskou linkou po celé délce skříňky a dejte do nich věci, které nepotřebujete příliš často. Pokud je lednice umístěná v kuchyni, vsaďte ji do skříně stejného vzhledu jako ostatní skříňky. V ní pak můžete nad lednici umístit ještě další police, do kterých můžete také něco uschovat. Přitom bude navenek vše působit kompaktně. Skříňky ale neumisťujte výš, než kam s pomocí stupínku nebo židle  dosáhnete. Myslete na bezpečnost a nechte si případně poradit. Nejlepší je, nechat si úložné prostory navrhnout na míru vašim potřebám. Malá žena ocení jiné řešení než vysoký statný muž.

Nezapomeňte taky na police a poličky – můžete je namontovat na protější stěnu kuchyňské linky a využít je jak na dekorace, tak na menší kuchyňké nádobí, dózy s cereáliemi a bylinkami, kořenky i sbírku čajů.

Multifunkční technologie

Dnes už existují spotřebiče speciálně vytvořené do malých kuchyní. Volte spotřebiče vestavěné a snažte se je do kuchyňské linky zakomponovat tak, aby využívaly každý volný prostor a zároveň byly prakticky rozmístěné. Pokud vaříte v kuchyni ve dvou, není zrovna nejlepší, abyste se kolem sebe museli prosmýkat s plnýma rukama zprava doleva jen proto, že lednice a dřez jsou na opačných stranách kuchyně. Využijte prostor do výšky. Umístěte například troubu nad myčku. Snažte se přitom do již tak malé kuchyně nevměstnávat spotřebiče, které můžou být v jiných místnostecch – například pračku. Pokud nemáte jinou volbu, pak nad ni aspoň umístěte sušičku nebo mikrovlnku. Případně nad ně můžete zavěsit ještě skříňku s dalším úložným prostorem.

Vybírejte multifunkční spotřebiče. Ideální volnou do panelákových kuchyních je například mikrovlnná trouba s funkcí grilu nebo trouby. Hned máte o jeden spotřebič méně.

Promyslete také, jak velkou varnou desku potřebujete. Pokud víte, že čtyři plotýnky najednou využíváte jen málokdy, nebojte se vybrat jen dvouplotýnku.

Triky, které pomůžou malou kuchyň opticky zvětšit

Malý prostor lze opticky zvětšit pomocí jednoduchých triků: Světlé odstíny jsou lepší než ty tmavé, stejně jako jednoduché a hladké tvary bez zbytečného zdobení.  Co se materiálů týče, vhodné jsou moderní lesklé materiály ve světlých odstínech (bílá, světle šedá, krémová, světlé pastelové barvy), případně v kombinaci s nerezem nebo dřevem (ve světlých odstínech). V kuchyni také platí pravidlo, že přirozené světlo je lepší než to umělé.

Pohrajte si s jednotlivými zdmi. Použijte na jednu z nich tapetu, čímž se prostor také opticky zvětší. Nemíchejte ale víc než dva barevné odstíny dohromady. Myslete i na to, jak kuchyň opticky propojit s další místností. Vhodný výběr stejné podlahové krytiny a celkově barevných odstínů obě místnosti propojí, což kuchyň opticky zvětší.

Závěr: funkční kuchyň i na malém prostoru

Kuchyň je jednou z nejdůležitějších místností vašeho domova. Měli byste se v ní cítit dobře a měla by odpovídat vašim představám i potřebám. Nezdráhejte se do ní investovat. Díky chytře provedené rekonstrukci můžete mít i z panelákové kuchyně funkční prostor, kde se vám bude příjemně vařit i trávit čas. Protože taková rekonstrukce není vůbec jednoduchá a je nutné brát v potaz omezený prostor, je nejlepší volbou kuchyně na míru. Ta pak bude nejen odpovídat vašim představám, ale bude mít vše, co vám usnadní práci. Volte také multifunkční technologie a jednoduchý moderní design.

Náš tip: Před výrobou kuchyně na míru, vám nejdříve připravíme 3D návrh, kde si můžete prohlédnout jednotlivá detailní řešení a jejich funkčnost v konkrétním prostoru. Můžete tak různé věci měnit a kombinovat ještě v návrhu a řešit skřínky opravdu na míru. To při zakoupení typové kuchyně možné není.