Kuchyně s ostrůvkem je moderní řešení, které optimálně využije dostupný prostor. Neplatí to ovšem vždy, a v nemálo případech si klient trváním na ostrůvku v kuchyni zbytečně uškodí. Přečtěte si sami, jaké jsou výhody a nevýhody kuchyně s ostrůvkem.

Co to je kuchyně s ostrůvkem?

Zdálo by se, že kuchyně s ostrůvkem musí být vždy vybavena pracovním prostorem, který „pluje v prostoru“. Navzdory označení ostrůvek, se tak chybně říká i kuchyním, které jsou vybaveny pracovním prostorem, který stojí jednou stranou u zdi.

Kdy se vám kuchyně s ostrůvkem bude hodit?

Kuchyně s ostrůvkem je moderní kuchyně, která optimalizuje pracovní prostor v místnosti. Na jedno otočení máte k dispozici více různých pracovních ploch. Kdy se toto řešení opravdu hodí?

  • Pokud potřebujete v kuchyni více pracovního prostoru
    Ostrůvek významně rozšiřuje kuchyň. Ať nabídne elektrospotřebiče, dřez, bar nebo úložná místa, vždy se jedná o další pracovní prostor.
  • Pokud předpokládáte v kuchyni pohyb více lidí najednou
    Má vaše rodina zálibu ve vaření? Nebo „jenom“ vstáváte všichni společně a dohromady snídáte každý den? I tehdy se každý centimetr navíc hodí.
  • Pokud potřebujete více úložného prostoru
    Ať už bude na vrchní ploše ostrůvku umístěno cokoliv, pod ním vzniká další úložný prostor, do kterého se vejde všechno potřebné.
  • Pokud potřebujete propojenou kuchyň a obývací místnost opticky oddělit
    Pohledu z pohovky přímo na kuchyňskou desku je vhodné zabránit. Místnosti se opticky oddělí a nečekaná návštěva nebude civět na rozdělaný oběd.
  • Pokud se chcete (a můžete) designově vyřádit
    Kreativitě (při zachování dobré ergonomie) se meze nekladou. Ostrůvek může být právě ta správná designová lahůdka, která vaši kuchyň podtrhne.

Jaké jsou nevýhody ostrůvkového řešení?

Každá mince má dvě strany a platí to i o kuchyni s ostrůvkem. Co je třeba si uvědomit, než začnete při návrhu interiérů lobovat za kuchyň s ostrůvkem?

  • Musíte podlahou/zdí dovést energie
    Pokud chcete mít v ostrůvku spotřebiče, nebo dřez, musíte jim vytvořit odpovídající zázemí. To znamená podlahou, nebo zdí přivést elektřinu (případně plyn, vodu + odpad).
  • Řešení s ostrůvkem je dražší než kuchyně do L a nebo do U
    Počáteční investice je skutečně o „další kus nábytku“ vyšší, než v případě klasických kuchyní. Ostrůvek je prostě další část kuchyně a za jeho oddělenost se platí.
  • Náročná na prostor
    Kuchyně s ostrůvkem je náročná na prostor (potřebuje 15 m² a více). Potřebujete dodatečné místo pro ostrůvek i pohyb okolo něj, proto se kuchyně do paneláku obejde spíše bez ostrůvku.

Ergonomie kuchyňského ostrůvku

Při úvahách o kuchyňském ostrůvku musíte zohlednit několik ergonomických požadavků, aby jeho instalace byla skutečně ulehčením práce. Správná vzdálenost ostrůvku od kuchyňské linky činí 90-120 cm. To zaručí pohodlné otevírání kuchyňských skříněk, sporáků a myček. Výška kuchyňského ostrůvku by měla být stejná jako u kuchyňské linky (pokud slouží jen k mytí nádobí, klidně o trochu výš).

Kuchyň s ostrůvkem je realizovatelná až od 15 m² plochy. V menších kuchyních by byl na škodu. Na správné přirozené i umělé osvětlení kuchyňského ostrůvku je třeba myslet už při návrhu. Zcela se odvíjí od jeho využití.

Co všechno by mělo být v kuchyňském ostrůvku?

Kuchyňský ostrůvek je vždy vybavený podle toho, k čemu je určen. Minimální varianta (pro použití jako bar a rozšířená pracovní plocha) obsahuje:

  • Pracovní prostor,
  • úložný prostor,
  • zásuvky pro elektrospotřebiče.

Pro konkrétní určení jej můžete rozšířit (podle peněz i dispozice) o:

  • Kuchyňský dřez (myslete předem na vodu a odpady),
  • varnou desku s odsavačem par (myslete na přívod elektřiny a odvod par),
  • myčku nádobí (potřebujete odpad, vodu a elektřinu).

Pokud v ostrůvku plánujete varnou desku, zvažte také blízkost dřezu. Přetékající hrnec totiž pouze přesunete v rámci ostrůvku, neušpiníte podlahu a minimalizujete riziko pádu.

Co dělat, když toužíte po kuchyni s ostrůvkem, ačkoliv komplikuje situaci?

Využijte ostrůvek–neostrůvek. Tedy tu variantu, při které jej umístíte jednou stranou ke stěně. Zjednoduší se pohyb osob i vedení sítí. Z jedné strany ho pak můžete koncipovat i jako barový pult.

Umístění jednou stranou ke zdi v malých prostorách nemusí vyřešit všechny komplikace. Proto na kuchyni s ostrůvkem netrvejte za každou cenu. V takových případech totiž za méně peněz i stresu pomůže kuchyně na míru, která daleko lépe využije malý prostor a bude vám sloužit lépe.