Vybíráte zrovna novou kuchyň a nevíte, zda zvolit tu na zakázku nebo koupit typovou?  Pak by vám mohl s mnohými rozhodnutími pomoct tento článek.

Na začátku byste si ale měli ujasnit, co je vaší prioritou – co nejnižší cena nebo kuchyně dle vašich představ a potřeb? Nová kuchyně je pro většinu z nás několikaletá investice. Zároveň se jedná o jednu z nejdůležitějších místností vašeho domova. Osobám, které v kuchyni vaří, by se v ní mělo pracovat komfortně. To platí dvojnásob, pokud v kuchyni i stolujete. Nemáte ale zrovna dispozice pro prostornou kuchyň s velkým jídelním stolem? Potřebujete ji naopak vměstnat do malého bytu nebo ji musíte přizpůsobit jiným omezením? Pak je nejlepším řešením investice do kuchyně na zakázku.

Proč zvolit kuchyň na míru?

Ergonomie a stavební vady

Při plánování kuchyně na míru odborníci vždy myslí na ergonomii – tedy uspořádání jednotlivých kuchyňských částí tak, aby usnadňovaly pracovní proces. Například, aby byl dostatek prostoru na plné otevření dvířek skříněk, aby byl dřez dostatečně blízko varné desce, aby byla pracovní plocha dostatečně velká apod. V rámci vizualizace by také měli brát v potaz vaše osobní potřeby (někdo je malé postavy, někdo se nemůže příliš ohýbat aj.) a prostor, který je k dispozici – například pro kuchyně s ostrůvkem.

Odborník také dokáže chytře zamaskovat stavební vady. Například nerovný strop a podlaha se dají jednoduše opticky zamaskovat úpravou rozměrů skříněk. Nevhodné přívody se dají rozkopat a přeinstalovat. A díky vhodnému uspořádání kuchyně a využití atypických rozměrů nábytku se i do malé místnosti vejde vše potřebné.

Kvalita

A to jak kvalita materiálů, tak samotného zpracování. Typové kuchyně jsou sice (na první pohled) levnější, ale často jsou vyrobeny z méně kvalitních materiálů. A tak se po čase dvířka rozklíží, panty uvolní a vy budete muset vše postupně opravovat. Kuchyňská studia si dávají práci s průzkumem trhu a výběrem těch nejkvalitnějších materiálů. Často vám můžou nabídnout materiály i atypické zpracování, o kterých jste ani nevěděli.

Díky montáži kuchyně na míru přímo ve vašem domě může technik spoustu věcí přizpůsobit tak, aby do sebe na místě vše pěkně zapadalo. Například uložení vestavěných spotřebičů do na míru vyrobeného atypického nábytku nebo lednice přesně zabudovaná do speciální skříňky. Existuje nespočet individuálních realizací, které přímo vám ulehčí práci v kuchyni.

Dle vašich představ

Kolikrát jste si už stěžovali, když jste neměli dostatek odkládací plochy nebo když jste neměli kam dát hrnce, přestože je v rohu spoustu nevyužitého místa? To vše se dá vyřešit pomocí atypické kuchyně. Sami si určíte, co byste potřebovali speciálně pro vaši domácnost. Typové kuchyně tuto flexibilitu bohužel nemají. Musíte je koupit tak, jak jsou sestavené, a nikoho nezajímá, že byste potřebovali skříňku rohovou a jinou zase s více poličkami než ostatní.

Jak to funguje?

Proces výroby kuchyně na zakázku je poměrně jednoduchý. Často nezabere více než 5-6 týdnů, v případě složitějších projektů i několik měsíců, od prvního návrhu až po montáž kuchyně ve vašem domě.

V našem studiu postupujeme tak, že si nejdříve vyslechneme vaše přání, názory a potřeby. Na základě těchto informací pak vytvoříme 3D vizualizaci, tu s vámi znovu konzultujeme a případně upravujeme. Vybíráme společně materiály, které si můžete v našem studiu rovnou prohlédnout, kombinovat apod. Poté všechny prostory osobně změříme, na místě projdeme celý projekt a provedeme případné korekce rozměrů. 
V den montáže kuchyně musí být již nachystané nové rozvody elektřiny a vody,  dostatečně vyschlá výmalba a připravená podlahová krytina. Pokud si klient přeje být u montáže přítomen, jsme jedině rádi, můžou se tak okamžitě projednat případné otázky a připomínky. Pokud je to v našich silách, snažíme se vše vyřešit hned na místě.

Na co si dát pozor

I při objednávce kuchyně na zakázku byste si měli vše předem pečlivě promyslet, připravit a vždy své nápady a připomínky projít s odborníkem. Nebojte se při konzultaci vizualizace ptát na vše, co vám není jasné. Společnou diskuzí s odborníkem přijdete třeba na možnosti řešení, které vám vyhovují více, nebo se rozhodnete upustit od své původní představy na základě jeho odborného vysvětlení.

Pokud si vytváříte návrh nové kuchyně sami, nezapomeňte si všechny rozměry pečlivě změřit. Jako první si vždy zakreslete přívody. Když je zakreslíte špatně, často se tato chyba během realizace jen těžko opravuje.  Protože se jedná o technickou práci, opět doporučujeme, abyste návrh minimálně konzultovali s odborníkem. Ten dbá na to, aby v navržených dispozicích nedocházelo ke konfliktům. Často se totiž stává, že si při vlastním návrhu zákazníci neuvědomí věci, které jsou ale natolik zásadní, že se musí celý návrh předělat.

I během samotné realizace byste si měli dát pozor na pár věcí. Určitě buďte u montáže přítomni, abyste jednak na vše dohlíželi, a jednak mohli diskutovat případné otázky. Při předání hotového díla si nechte vysvětlit a ukázat, jak vše funguje.

Závěr: investice i dlouhá životnost

Kuchyně na míru jsou sice na začátku vyšší investicí, ta se vám ale v průběhu let vyplatí. Kvalitní materiály a kování, precizní zpracování a využití každého koutku místnosti zajistí, že se vám v takové kuchyni bude nejen dobře pracovat, ale prodlouží se i její životnost.

Osobní přístup, dlouholeté zkušenosti a profesionalita odborníků se vám při plánování kuchyně rozhodně vyplatí. Pohlídají za vás mouchy a navrhnou nestandardní řešení. V našem kuchyňském studiu klademe důraz na kvalitu jak materiálů, tak zpracování. Vymysleli jsme již nespočet atypických řešení, která našim klientům usnadnila život.

Náš tip: Pokud řešíte novou kuchyň do bytu, malého prostoru i novostavby, kuchyň na míru bývá tím nejlepším řešením.