Také se v každé reklamě, na návštěvě u známých i v časopisech vždy nadchnete, když uvidíte krásnou, naleštěnou, uklizenou moderní kuchyni? Nadčasový design, elegance a luxus?  Ono to ale není jen o designu. Moderní kuchyně má být především účelová a funkční. Tedy pomáhat lidem cítit se v ní dobře. Proto se vývoj zabývá především možnostmi vylepšování kuchyňského pracovního prostoru. Jaká tedy má moderní praktická kuchyně být?

Hlavní přínosy moderních kuchyní

Ergonomie

Nové kuchyně samozřejmě musí být krásné na pohled, působit minimalisticky a přesto luxusně. Zkrátka moderně. Co je ale hlavním cílem vývoje v oblasti kuchyní je přínos člověku. Ať už vaříte od srdce nebo z povinnosti, mělo by se vám vařit lehce. S tím souvisí pojem ergonomie. Jedná se o to, jak se v kuchyni osoba pohybuje – ať už při vaření, mytí nádobí nebo konzumaci jídla. Kuchyň by proto měla být navržena odborníkem, který ví, jak uspořádat jednotlivé díly tak, aby se zde člověku dobře působilo.

Právě odborník je jakýmsi „garantem“ dobrého uspořádání kuchyně. Všechna obecná pravidla zhodnotí s ohledem na konkrétní dispozici prostor, do kterých kuchyň navrhujete.

Přímo typická situace může nastat u „pravého pravidla“ vycházející z logického postupu přípravy jídla. Při něm by člověku nemělo stát nic v cestě. Když si představíte místnost, měla by v pravém rohu být lednice, vedle ní pracovní deska, dřez, pak varná deska s troubou, vedle nich odkládací plocha a úplně vlevo myčka. Pro leváky je uspořádání přesně naopak.

Pravé pravidlo ovšem neplatí dogmaticky. Právě odborník je osobou se zásobou zkušeností, která dokáže správně poradit ve chvíli, kdy kvůli dispozici musíte z pravidla slevovat. Třeba kvůli vodě, odpadům, nebo průchodu do jídelny.

Dalším obecným pravidlem ergonomie je výška umístění jednotlivých částí kuchyně. Například pracovní deska by neměla být příliš nízká, aby se u ní člověk nehrbil. Skříňky by zase neměly být příliš vysoko, aby se na ně dalo dosáhnout bez stoupání si na špičky. To samé platí i pro výšku jídelního stolu a židlí. Ty by měly být nastavené tak, aby se člověku dobře a pohodlně sedělo. Všechny rozměry by měly odpovídat normě či doporučení, kterými je potřeba se řídit. S jejich určením vám ve studiu rádi pomůžeme a vysvětlíme vám, proč je to důležité a jaké jsou možnosti.

Technologie

S rozvojem technologií dochází i k rychlému vývoji specifických technologií určených pro domácnost i pro samotnou kuchyni. Vedle domácího osvětlení, pokojové teploty či žaluzií dnes můžete ze svého mobilního telefonu ovládat i chytré spotřebiče. Chytrá myčka, trouba nebo varná deska vám tak přes WiFi ve vašem telefonu dnes už běžně ohlásí, že je prádlo vyprané, maso v troubě upečené a varná deska vypnutá. Vy si tak během vaření klidně můžete odejít do jiného pokoje a ovládat odtamtud vše přes váš smartphone.

Zásuvkové systémy

S přibývajícími technologiemi se ale taky zmenšuje volný odkládací prostor. Kam dát všechny ty hrnce ze skříňky, místo které jsme umístili myčku? To řeší dnešní propracované zásuvkové systémy. Díky novým typům úložných prostor dnes existuje několik desítek možností jak efektivně využít každý centimetr místa v rámci kuchyňské linky. Například výsuvné držáky utěrek, které tak nemusí návštěva vůbec vidět, nebo otáčecí kolotoč s hrnci v dolní části linky, čímž se efektivně využije roh. Místo úchytek na dvířkách je dnes velmi oblíbený systém click – dveře stačí jen na daném místě zmáčknout a ony se samy otevřou, to stejné při zavírání. Praktické jsou i na míru vyrobené rozdělovníky do přihrádek, aby byl každý talíř i pytlík špaget stabilně uložen. Existuje nespočet možností jak využít zdánlivě nevyužitelný prostor. Je jen nutné předem si promyslet, co všechno v kuchyni potřebujeme. Pokud si nebudete vědět rady sami, zkontaktujte interiérového designéra. Ten už pak jednotlivé vychytávky vymyslí za vás.

Kvalitní materiály

Ať už se jedná o kuchyni ve stylu provence, kde je hlavním prvkem dřevo či MDF nebo kuchyně s nadčasovým designem, kde se klade důraz na lesklé desky bez vzorku, jednoduché linie a prvky betonu a oceli, je nejdůležitější vybrat kvalitní materiály. Nekvalitní dřevo za pár let popraská, závěsný ocelový držák se ohne a sklokeramická deska poškrábe.

Typy moderních kuchyní

Existuje několik základních typů moderních kuchyní. Liší se především uspořádáním jednotlivých částí.

  • lineární – vhodná především do paneláků a poměrně úzkých místností. Lineární proto, že jsou jednotlivé části kuchyňské linky i spotřebiče nainstalovány v jedné řadě.
  • do tvaru písmene L – jak už název napovídá, kuchyně je v místnosti rozmístěna tak, že využívá její jeden roh a jednu stěnu, která je výrazně delší.
  • do tvaru písmene U – taková kuchyně využívá dva rohy a dvě stěny. Zajišťuje tak člověku možnost otáčet se zleva doprava a využívat obě části úzké místnosti. V takové kuchyni je uprostřed většinou místo jen pro pohyb člověka, ne pro umístění jídelního stolu či jiného nábytku.
  • ostrovní – tento typ se hojně využívá v prostorných rodinných domech, kdy je kuchyň propojena třeba s obývací místností. Taková kuchyň využívá jednu stěnu a proti ní je v prostoru ještě umístěn další pracovní prostor, například s velkým dřezem nebo varnou deskou. Právě ostrůvek se pak využívá i jako barový pult.

Výběr typu kuchyně záleží především na prostorových možnostech. Do paneláku se určitě nehodí kuchyně s ostrůvkem a v moderním velkém rodinném domě by byla škoda nevyužít prostor ke kuchyňskému barovému pultu.

Jak začít připravovat moderní kuchyň?

Pokud uvažujete o nové kuchyni, je možným začátkem získání inspirace na internetu. Projděte si různé fotky a ujasněte si, jaký typ a styl kuchyně byste si přáli. Načrtněte si rozmístění kuchyně včetně reálných rozměrů. Promyslete, jaké spotřebiče byste rozhodně v kuchyni chtěli mít a zda máte nějaké speciální požadavky. Pak běžte ideálně do kuchyňského studia, kde s vámi odborníci vše proberou.

Ať už se jedná o instalaci kuchyně do novostavby nebo o rekonstrukci staré místnosti, jsou přípravy poměrně náročné a neměly by být podceněny. Většinou se totiž musí udělat nové rozvody, elektřina i přívod vody. Proto je velmi důležité, zjistit si předem všechny možnosti i omezení a počítat s nimi již během projektování nové kuchyně. Ideální je tak navštívit odborníka (nejlépe kuchyňské studio a interiérového designéra) a probrat s ním všechny důležité skutečnosti. Například v našem studiu vám zpracujeme 3D vizualizaci, v rámci níž můžete vidět jednotlivá řešení. 

S odborníkem také proberte jednotlivé materiály. Zkonzultujte s ním ty vámi vybrané nebo si nechte vhodné materiály poradit přímo od něj. Měli byste mít ale již konkrétní nápad, do jakého stylu kuchyň chcete ladit – zda bude hlavním designovým prvkem dřevo, kov, sklo, lávový kámen nebo lesklé materiály. Neděste se, když si nebudete s výběrem jistí. Právě výběr materiálů je sice časově náročný, ale neměl by být podceněn. Neukvapte se, nechte si všechny možnosti jednotlivě vysvětlit a ukázat, a až poté se v klidu rozhodněte.

Přestože si můžete být díky získaným informacím z internetu jisti, že víte, jak novou kuchyň zařídit, radíme, nepouštět se do toho sami. Jedná se o jednu z nejdůležitějších místností ve vašem domě, bezpečnost a funkčnost by tak měly být na prvním místě. Svěřte proto raději výrobu a montáž kuchyně odborníkům, kteří vědí, jak spolu různé technické rozvody souvisí. Právě díky složité síti přívodů je kuchyně jednou z nejsložitějších místností na stavbu či rekonstrukci. Když se udělá chyba, bohužel často nejde vzít zpět, a vznikají tak jen zbytečné komplikace.

Závěr: neukvapte se

Při plánování nové kuchyně si vše s dostatečným předstihem promyslete. Nechte si udělat několik návrhů a rozhodněte se pro ten, který bude nejen na pohled krásný, ale také splní veškerá vaše estetická i technická očekávání. Pak se ve své nové kuchyni budete cítit příjemně.

Náš tip: Pokud zrovna stavíte dům, rozhodně nezapomeňte kontaktovat odborníka na kuchyňský interiér již v době projektových příprav. Můžete tak společně vymyslet spoustu možností a počítat s nimi již při stavbě základů.